Jak pracować z przekonaniami?
Skąd biorą się przekonania? Jak pracować ze swoimi przekonaniami?
Chcąc znaleźć odpowiedź na pytanie: “Jak pracować z przekonaniami?” wyjaśnijmy przede wszystkim czym są przekonania budujące i rujnujące. Przekonania to schematy myślowe decydujące o tym, co jest dobre, a co złe, co jest ważne, a co nieistotne. Faktem jest, że nasze przekonania oparte są na naszych przeświadczeniach o ich prawdziwości czy słuszności. Tworzą się w naszych głowach od najmłodszych lat, bądź co bądź bazują na naszych obserwacjach czy doświadczeniach. Często wynosimy je z domu, ze szkoły lub powtarzamy utarte zdania za innymi, wdrukowując nową paletę przekonań.
Ile razy wypowiedzieliśmy czy usłyszeliśmy zdania typu:
- nie wypada prosić o pomoc, zrobię to sam/a,
- zawsze trzeba słuchać starszych, oni wiedzą lepiej,
- płacz to oznaka słabości,
- poniedziałek to najgorszy dzień tygodnia?
Jakie towarzyszą nam przekonania na temat motocyklistów, kobiet “za kółkiem” czy seniorów? Co myślimy na swój własny temat?
Jak więc pracować z przekonaniami?
Wpływ przekonań na podejmowane decyzje
Czy faktycznie jest tak, że to co myślę o sobie i innych ma odzwierciedlenie w moim zachowaniu? Krótko mówiąc, osobiście jestem przekonana, że bardzo często właśnie tak jest.
Przecież kiedy żyję w przekonaniu, że trzeba być wiecznie zajętym i zapracowanym, to nie daję sobie prawa do odpoczynku. Wciąż poszukuję nowych wyzwań, kończę jedno zadanie i zaczynam drugie. Nie znajduję czasu na przyjemności lub odpoczynek bo przecież nie wypada. Przecież ciągle muszę coś robić. Co pomyślą inni, gdy zobaczą mnie relaksującą się w najlepsze? Dlaczego?
Ponieważ moje przekonanie generuje moje zachowanie.
Jak traktuje szef swój zespół, gdy na co dzień towarzyszy mu myśl, że jego ludzie są leniwi, nieudolni i tylko czekają na podwyżki?
Co mówi pracownik o swoim szefie, żyjąc w przekonaniu, że przełożony/a to instytucja tylko do wydawania poleceń?
Różne przekonania zakorzenione są w nas z różną siłą. Z jednymi po latach przestajemy się zgadzać, a z innymi niezmiennie żyjemy w przyjaźni.
Przekonania mają moc. Od nas jednak zależy czy są to pozytywne i wzmacniające myśli, które pociągają za sobą budujące zachowania czy wręcz przeciwnie.
Jak pracować z przekonaniami?
Po pierwsze, zdiagnozuj swoje przekonania. Spisz myśli i stwierdzenia, które powtarzasz od lat. Poznaj listę swoich własnych przekonań. Ocenę zostaw z boku. To Twoje przekonania. Nie zastanawiaj się czy są one dobre czy złe. Po prostu bądź ich świadom czy świadoma.
Następnie przypisz do nich emocje, które im towarzyszą.
Na przykład:
Przekonanie: Poniedziałek to najgorszy dzień tygodnia, może wywoływać u Ciebie emocje typu: radość, szczęście, ekscytacja, ale może też wiązać się ze złością, niepokojem czy nawet frustracją.
Listę przekonań i emocji uzupełnij o działanie lub zachowanie jakie prezentujesz, gdy dane przekonanie jest z Tobą z pełną mocą.
Na przykład:
Przekonanie: Jestem słaba/y, nie poradzę sobie.
Emocja: smutek, niepokój, lęk.
Działanie: rezygnacja, wycofanie, brak sprzeciwu.
Po wykonaniu tego zadania odpowiedz sobie na dwa kluczowe pytania, koniecznie w takiej kolejności:
Pytanie 1: Czy działanie, które podjąłem, zachowanie jakie wybrałem/am były dla mnie satysfakcjonujące? Zrobiły mi dobry dzień? Pozytywnie odbiły się na mojej relacji?
Jeżeli tak, gratuluję. Tak trzymaj!
Jeżeli jednak odpowiedź jest przecząca, to zastanów się na odpowiedzią na:
Pytanie 2: Czy moje przekonania jest prawdziwe? Czy jest ono rzeczywiście poparte faktami?
Jakie mam dowody na to, że poniedziałek to najgorszy dzień tygodnia? Co ostatnio na tyle zepsułam/em, że daje mi to prawo myśleć o sobie źle?
Jeżeli Twoje przekonanie nie jest prawdziwe, to zmień je.
Wybierz swoje nastawienie
Naprawdę każdy z nas jest w stanie wypracować listę motywujących stwierdzeń. Myśli budujących. Myśli, które pociągną za sobą lawinę dobrych i uśmiechniętych zachowań. Rozglądając się uważnie wokół siebie możemy zauważyć wiele zalet u innych czy szans wypływających z trudnych sytuacji, dzięki czemu nasz nastawienie będzie pozytywne.
Na przykład:
Jestem dumny ze swoich sukcesów. Jestem zdolna i inteligentna. Mam prawo do odpoczynku. To nie porażka – to nowe doświadczenie. Dam radę. Oni są wspaniali. Poniedziałek to początek czegoś nowego i dobrego.
Podsumowując…
Jeżeli również Ty chcesz zacząć pracę nad budową u siebie lub innych przekonań wspierających to gorąco zachęcam Cię do notowania każdego dnia lub tygodnia przynajmniej jednej dobrej myśli dotyczącej Ciebie lub drugiej osoby.
Jeżeli szukasz inspiracji i podpowiedzi to:
- sprawdź moc Kart Dobrych Myśli, dzięki którym zaprogramujesz się pozytywnie😊
Ty i tylko Ty masz wpływ na swoje myśli i przekonania. Wybierz te, które robią Ci dobry dzień.
Odpowiedzi